PLASTER EXTO – H

Çimento Esaslı Dış Cephe El Sıvası

TANIMI

Çimento esaslı, özel tane boyutlu mineral agrega ve ürün performansını artırıcı kimyasal katkılar içeren elyaf takviyeli dış cephe el sıvasıdır.

TS EN 998-1 / 2010 standardına uygundur.

TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Görünüm Gri, Beyaz renkli
Karışım Oranı 5 - 5.5 lt su /25 kg
Sarfiyat Miktarı 12 - 13 kg/m2 (1 cm kalınlık için)
Uygulama Sıcaklığı +5oC ile +35oC arası
Kılcal Su Emme 0.3 kg/m2 .h0.5 ( W1)
Yangına Tepki Sınıfı A1
Basınç Dayanımı > 3.5 N/mm2 ( CS III )
Kuru Harç Yoğunluğu 1550 ± 100 kg/m2
Eğilme Dayanımı > 1 N/mm2
Su Buharı Geçirgenliği 25 µ
*    Uygulanacak yüzeylerin sıcaklığı +25 °C’nin üstünde ise yüzey nemlendirilmelidir.

KULLANIM ALANLARI

Dış mekanlarda brüt beton, tuğla, bims, gazbeton, beton, briket ve tavan yüzeylere uygulanır.

AVANTAJLARI

Makine ile kolay ve hızlı uygulanır. Uygun çalışma süresi sağlar. Yüksek yapışma özelliğine sahiptir. Donma-çözünme döngüsüne dayanıklıdır. Tek kat uygulama ile hem kaba hem ince sıva yerine uygulanabilir.

KULLANIM TALİMATLARI

Uygulama yapılacak yerlerdeki toz, kabarmış tabakalar, kir, yağ vb. maddeler yüzeyden temizlenmelidir. Yüzey temiz, düzgün sağlam olmalıdır. Uygulama öncesi yüzey mutlaka nemlendirilmeli, çok sıcak ve rüzgârlı havalarda suya doyurulmalıdır. Gaz beton uygulanmış duvarlarda, uygulamadan en az 3 gün önce ön serpme sıva şeklinde uygulanmalıdır. Brüt beton gibi prüzsüz, parlak beton yüzeyler de EKOKAT CONCRETE ADD - A ile 1/3 oranında karıştırılarak, ön serpme sıva olarak uygulanır. Yüzey kuruduktan sonra uygulamaya geçilir. 25 kg EKOKAT PLASTER EXTO - H, hazır sıva 5-5.5 kg su temiz suya yavaşça boşaltılarak düşük devirli bir mikser ile homojen bir karışım elde edilinceye kadar karıştırılır. 5 dakika dinlendirildikten sonra 1-2 dakika daha karıştırılır. Sıva yüzeye çelik mala yardımıyla uygulama kalınlığı tek katta 1 cm ile 2 cm arasında uygulanır. Daha fazla kalınlık isteniyorsa, birinci kat prizini aldıktan sonra 2-3 cm kalınlığında tekrar uygulama yapılır. Birinci kat kuruduktan sonra üzerine ikinci kat sıva uygulanır. Yüzey mastarlanır. Bu işlemden sonra sıva yeterince sertleştiğinde sıva yüzeyi trifillenir ve nemli bir süngerle istenilen yüzey elde edilir. Uygulama sonrası sıva kürünü alabilmesi için 7 gün süre ile yüzey belirli aralıklarla sulanmalıdır.

EKOKAT PLASTER EXTO- H, dış cephe sıvası üzerine yapılacak uygulama en az 28 gün beklenmelidir. +5°C altında 35°C üstünde uygulama yapılmamalıdır. Çok nemli ve/veya sıcak havalarda donmuş erimekte olan ya da 24 saat içerisinde don tehlikesi olan yüzeylerde uygulanmamalıdır. 

NOT: Hazırlanan sıva içerisine kireç, çimento, alçı, kum gibi yabancı malzeme ilave edilmemelidir. 

AMBALAJ

25 kg’lık PE takviyeli kraft torbadır. 
Bir palette (110*110 cm) 64 torba şlinkli.

DEPOLAMA VE RAF ÖMRÜ

Açılmamış orijinal ambalajında, serin ve kuru ortamda üst üste en fazla 2 palet konulmalıdır. Raf ömrü uygun depolama koşullarında üretim tarihinden itibaren 12 aydır.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Uygulama esnasında, iş ve işçi sağlığına uygun elbisesi, koruyucu eldiven, gözlük, ve maske kullanılmalıdır. Kürlenmiş malzemenin tahriş edici etkilerinden dolayı, cilde ve göze temas etmesi halinde hemen bol su ve sabunla yıkanmalıdır. Yutulması durumunda acilen doktora başvurulmalıdır. Uygulama alanlarına yiyecek ve içecek malzemeleri sokulmamalıdır. Çocukların erişemeyeceği yerlerde depolanmalıdır. Daha ayrıntılı bilgi için güvenlik bilgi formuna başvurunuz.

SORUMLULUK

Ürünün amacının dışında kullanılması veya yukarıda belirtilen teknik uygulama şartları ve önerilerine uyulmaması halinde oluşabilecek uygulama hatalarından firmamız sorumlu değildir. Bu teknik föydeki veriler yazıldıkları tarihteki bilgileri içermektedir. Üretici firma bunları değiştirme hakkını kendinde saklı tutar.

TS EN 998/1 standardına uygundur.

  • EK 7002.010.25
  • Gri
PLASTER EXTO – H
TÜKETİM HESAPLAYICI
Uygulama Kalınlığı ( mm )
Alan ( m2 )